Ramazan ayında kendimizi gün içinde enerjik hissedebilmemiz ve sağlığımızı kaybetmememiz adına sahurda beslenme şeklimiz oldukça önemlidir. Sahur menünüze ekleyeceğiniz bazı besinler ile hem gün içinde kendinizi daha tok hissedebilir hem de Ramazan ayını kilo almadan geçirebilirsiniz. Bu yazımızda size sahurda yer verebileceğiniz tok tutma özelliği olan sağlıklı bazı besinleri derledik.

1)Tam Buğday Ekmeği

Ramazan’ın vazgeçilmezi pide, ne yazık ki ekmeğe göre daha kalorili bir seçenek. Avuç içi büyüklüğündeki pidenin 1 dilim ekmeğe karşı geldiği maalesef bir gerçek. İftar zamanı afiyetle tüketebileceğiniz pideyi, sahur zamanı hem sizi tok tutacak hem de bağırsaklarınıza iyi gelecek tam buğday/çavdar ekmeği ile değiştirebilirsiniz. Tam buğday/çavdar ekmeği içinde karbonhidratlar sayesinde kan şekerinizi dengeleyerek sizi tok tutar.

 

2) Yumurta

Yumurta içerdiği dengeli protein ve yağ sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağladığı gibi sağlığınız için de oldukça yararlıdır. Kahvaltıda yumurta tüketenlerin yumurta tüketmeyenlere oranla daha tok kaldığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde yumurtayı sahurda da tok kalmak için tüketebilirsiniz.

3) Avokado

Sahurda kahvaltı yapanlardansanız zeytin yerine avokado tüketebilirsiniz. Doymamış yağların kaynağı olan avokado aynı zamanda bir lif kaynağıdır. Zeytin içerdiği tuz miktarı yüzünden gün içinde susamanıza neden olabilir. Avokado içerdiği lif miktarı sayesinde tok kalmanıza yardımcı olur ancak ¼ avokadonun bir tatlı kaşığı yağ yerine geçtiğini unutmamalısınız.

4) Chia Tohumu

Her ne kadar geleneksel besinlerimiz arasında yer almasa da içerdiği lif miktarı sayesinde tok tutucu özelliğe sahip bir besinimizdir. Su veya süt ile birleşmesinde şişmesi sonucu jelimsi bir yapıya oluşur ve tokluk hissi sağlıyor. Akşamdan hazırladığınız Chia’nın içine meyve ya da badem ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Ancak 1 gün içinde 2 yemek kaşığından fazla tüketmek size kalori olarak geri dönecektir.

5) Kuruyemişler

Fındık, ceviz, badem gibi tohumları kahvaltıda zeytin yerine tüketmeniz sizi tok tutacaktır. Bu besinlerin enerji ve besin öğeleri açısından da zengin olduklarından dolayı sizin için oldukça sağlıklıdır. Omega 3 açısından zengin olan cevizin kalp sağlığı için de yararlı etkileri bulunmaktadır.

6) Hamur işi ve Tatlılardan Uzak Durun

Sanılanın aksine sahurda hamur işi ve tatlı tüketmemiz oldukça yanlıştır. Hamur işi ve tatlı tükettiğimizde kan şekerimizin hızla yükseltip hızla düşüreceğinden dolayı daha çabuk acıkmamıza neden olmaktadır. Bunun yanısıra sahurda alacağınız fazla karbonhidratlar size fazla kilolar olarak geri dönecektir.

7) Potasyum Kaynağı Muz

Muz yemenin yararlarını sizinle önceki yazılarımızda da paylaşmıştık. Tok tutma etkisi oldukça fazla olan muz, aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır. Ramazan aylarında çoğumuzun madur olabileceği kas kramplarını önlemede muzun içinde bulunan potasyum size oldukça yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir