Hayat rutininde yapılan seçimler, yaş alırken vücut sağlığının yeterince korunmasından kalp rahatsızlığı, diyabet, yüksek tansiyon ve inme gibi yaşamı kısaltan hastalıklara yakalanma riskine kadar hayatın tüm koşullarını etkiler.

Daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşamın tadını çıkarmak için, kendinize zaman ayırmalı ve sizi sağlıklı yaşama başlangıç için engelleyen aksaklıkları bulmalısınız.

Genellikle adım atmanızı engelleyen en büyük neden alışkanlıklardır. Yürümek yerine televizyon seyretmek, elma yerine elmalı kurabiye yemek gibi kökleşmiş alışkanlıkları değiştirmek kolay değildir.

Ancak yavaş yavaş değişime doğru çalışmak başarı şansınızı artırır!

Sağlıklı Yaşam Nedir?
Sağlıklı yaşam; Kişinin temizliğine, yedi yemeğe dikkat etmesi, spor yapması ile birlikte yaz kış hastalıklara yakalanmadan yaşamanı idam ettirebilmesidir. Sağlıklı yaşam kişinin olmazsa olmazlarındandır.

Sağlıklı yaşam, kişisel yaşantımızdan tutunda iş yaşamına kadar her yaşamımızı etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam için uyulması gereken kurallar bazı kurallar vardır.

Zihninizi Yönetin!
Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak söz konusu olduğunda, sağlığın fiziksel yönlerine odaklanmak ve zihinsel bakımı görmezden gelmek kolaydır. Zihinsel sağlığınızın, genel sağlığınızın temeli olduğunu unutmayın.

Duygularınızı günlük olarak yönetmek ve değerlendirmek önemlidir. Başkalarına karşı olumsuz hissediyorsanız, işte, okulda veya sosyal yaşamınızda daha fazla mutsuzluğa neden olabilirsiniz. Zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin bazı yolları şunlardır:
• Egzersiz yapın
• Sevdiklerinizle sosyalleşin
• Aktivite kulüplerine katılın (dağcılık, fotoğrafçılık, resim, folklor, dans vb.)
• Düzenli uyuyun (günde en az 7-9 saat uyku)
• Yaratıcı bir şeyler yapın( el işi, resim, müzik vb.)

Mutsuz ve hatta depresif hissetmeye devam ederseniz, doktorunuza danışın veya zihinsel sağlığınızı iyileştirme yolları hakkında bir uzmanla konuşun.

Daha Fazla Meyve ve Sebze Tüketin!
Diyete meyve ve sebze eklemek sağlıklı bir rutine başlamak için en basit adımdır. Yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Vücut direncinizi artıran ve hastalıklarla savaşı destekleyen vitamin ve antioksidanlar içerir. Antioksidanlar göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, cilt ve genel sağlığı teşvik etmeye yardımcı olur.

Günlük beslenme programınıza 1-2 porsiyon meyve ve 3-4 porsiyon sebze ekleyerek başta kanser olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları, çeşitli enfeksiyonlar ve soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Daha Fazla Su İçin!
Günde en az 2 litre su tüketmeye gayret edin. Sağlıklı bir yetişkin vücudunun %60’ı sudan oluşur. Suyun en önemli fonksiyonlarından biri, metabolizma sonucu oluşan artık maddelerin ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etme yeteneğini artırır.

Beyin fonksiyonlarını iyileştirici etkiye sahiptir. Tüm vücut dokularına besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olarak yaşamsal faaliyetleri destekler. Kilo kontrolü üzerinde önemli bir rol oynar. Vücut ısısının ve sıvı-elektrolit dengesinin düzenlenmesini sağlar.

Günlük su alımınızı artırarak sağlıklı bir yaşama başlamak için önemli bir aşamayı tamamlayabilirsiniz.

Stresten Uzaklaşın!
Günlük yaşamın olağan stresinden uzaklaşmak için bazen durmak, derin bir nefes almak ve rahatlamak faydalı olabilir. Uzun, stresli bir okul veya çalışma haftasından sonra rahatlayarak fiziksel ve zihinsel sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Rahatlamanıza yardımcı olacak bazı dinlendirici aktiviteler deneyin.

Meditasyon, müzik dinleme, okuma, komedi izleme veya egzersiz yapma avantajlarından yararlanın. Bu aktiviteler gevşemenize yardımcı olabilir, mutluluk ve huzur duyguları yaratabilir.

Daha Fazla Hareket Edin!
Beden ruhun tapınağıdır ve o tapınağın dağılmasını engellemek için sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmalısınız. Egzersiz sağlığınızı canlandırmanın harika bir yoludur. Düzenli olarak yapılan sportif faaliyetler ömrü uzatır ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Haftada üç kez egzersiz yapmaya çalışın.

Size uygun bir zaman çizelgesi ile sağlıklı yaşama başlangıç için ilk adımınızı atın. Gününüzü daha enerjik hale getirmek için biraz daha erken kalkıp sabah 30 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizlerinizi eğlenceli tutmayı unutmayın.

Yoruma Kapalı