Evde veya spor salonlarında yapılan egzersiz programlarının çoğu kadınların daha cazip ve sağlıklı bir görüntü için kalça kaslarını güçlendirmesine yöneliktir. Bu yazımızda size kalça kaslarınızı nasıl güçlendirip, selülitleri kendinizden nasıl uzak tutabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kalça kaslarınızı kasmak

Eğer kalçanızın boyutunun ideal olduğunu düşünüyor ama daha şekilli olmasını istiyorsanız, masaj size yardımcı olabilir.  Aynen omuzlarınızdaki kas gerginliği gibi gluteus maximus yani büyük ilye de stres ve duygularınızdan gerilebilen bir kastır. İyi bir masaj gerginliği azaltıp, yaptığınız egzersizlerin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Evde kendi kendinize masaj yaparken, kalça kaslarınızın yumuşak orta bölümüne, pelvik kemiğe doğru baskı uygulayın. Eğer canınız acır veya rahatsızlık hissederseniz, hafif bir masaj ile başlayıp uyguladığınız basıncı azar azar arttırın. Masaj sırasındaki bu acı, bölgedeki kas düğümlerinin ve sinirlerin gerildiğini ve çalıştırılmaları gerektiğini gösterir.

Egzersize başlamadan önce bu masajı iki kalça kasınıza da 5’er dakika uygulayın.

Güçlendirme egzersizleri

Kalça kaslarınızı güçlendirmek için her gün aşağıdaki egzersizlere 5’er dakika ayırmanızı öneriyoruz.

Çömelme hareketi:

Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın, sanki bir sandalyeye oturacakmış gibi dizlerinizi kırarak çömelin. Omurganızı ve sırtınızı dik tutmaya özen gösterin. Dizleriniz, ayak parmaklarınızın hizasını geçmeden çömelmeyi kesin ve dikleşin. Bu egzersiz sırasında kollarınızı çömelirken öne doğru uzatın ve ayağa kalkarken yanlarınıza indirin.

 Dört ayak

Dizlerinize zarar vermemek için bir yoga minderi veya yumuşak bir yüzeyde el ve dizlerinizin üzerine çökün. Omurganızı düz ve yere paralel tutun ve duruşunuzun sağlam olmasını sağlamak için karın kaslarınızı kasın. Eğer bu pozisyon sizin için rahatsızsa, kollarınız öne uzatılmış şekilde de başlayabilirsiniz. Bir bacağınızı kaldırıp yere değdirmeden yukarı ve aşağı haraket ettirin. Ardından aynı haraketi öbür bacağınız ile yapın.

 Köprü

Düz bir şekilde sırt üstü uzanın ve ayaklarınız birbirlerinden kalça genişliği kadar uzak mesafede, tabanlarınız yere değecek şekilde bacaklarınızı kıvırın. Kollarınız düz bir şekilde yanlarınızda durmalıdır.  Kalça ve karın kaslarınızı kasarak kendinizi yavaşça yerden yukarı kaldırın. Kaslarınız gerilmeye başlayana kadar kalkmaya devam edin ardından yavaşça yere geri inin ve sırtınız üzerinde dinlenin.

Kalça kaslarını kasmak

Bir kuyrukta veya asansörde beklerken veya durduğunuz yerde, kalça kaslarınızı kasıp gevşetin. Kalça kaslarınızı kasıp beş saniye bekleyin ve gevşetin. Bu hareketi tekrarlamaya devam edin.

Sıkılaştırma tekniği

vde uygulayabileceğiniz, kalça kaslarınızı sıkılaştırmanıza, kalça derinizi güzelleştirmenize, selülitleri önlemenize ve kalçanızı şekle sokmayayarayan bir teknik bulunmaktadır.

Ağzında silikon bir şerit bulunan, yuvarlak bir bardağa ihtiyacınız olacak (bu tekniğe bardak çekmek de denir), bu bardakları Çin tıbbı ürünleri veya akupunktur ürünleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Ayrıca masaj yağına ihtiyacınız olacak. Badem, zeytin veya susamyağı kullanmanızı öneriyoruz. Veya içinde bol miktarda yağ bulunan nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz.

Kremi veya yağı kalça kasınıza sürün, ardından bardağı üstüne kapatarak hafif bir vakum oluşturun. Bardağı bu bölge üzerinde gezdirerek en az 5 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın. Öbür kalça kasınıza da uygulayın.

Ölü derilerden arındırmak ve nemlendirmek

Kalça kaslarınıza özen gösterirken, cildinizi de unutmamalısınız. Cildinizin sağlıklı ve canlı görünmesi için gerekli bakımı uygulamalısınız. Kusursuz bir görünüm için, cildinizi her 10 günde bir ölü derilerden arındırmalısınız. Banyo yaparken deniz tuzu ile kalça kaslarınızı ovabilirsiniz. Ardından cildinizin sıkılaşması için soğuk su ile durulayın.

Cildinizi nemlendirmek için organik veya doğal malzemelerden yapılmış bir losyon kullanın. Eğer hindistan cevizinden yapılmış bir nemlendirici bulabilirseniz, bu çok iyi bir seçim olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir