Bugünlerde mecburen evde spor yapmayı tercih ediyoruz. Youtube kanalları, Instagram sayfaları, akıllı telefon uygulamaları derken hepimiz evde egzersiz yapmanın peşindeyiz. Ancak bunu gerçekleştirmek için ortamı uygun hale getirmemiz gerekiyor. Evimiz bir spor salonu rahatlığında hareket edebileceğimiz kadar geniş alanlar içermez. Hem şu matları, pilates toplarını, ağırlıkları filan ayak altından kaldırmak gerek…  İşte işinize yarayacak, mekanı etkin kullanmaya dair basit ama etkili hatta sizi spor yapmaya daha da motive edecek tüyolarımız.

Mobil mobilyalar

Pilates yapmaya her niyetlenişinizde koca koltuğu oradan oraya çekmek gözünüzde mi büyüyor? Çözüm basit: Büyük mobilyaların altına tekerlekler yerleştirerek onları mobil hale getirmek. Böylece mobilyalarınızın yerini zahmetsizce değiştirebilir ve evde spor için gereken alanı daha kolay açabilirsiniz.

Duvarları kullanın

Evlerden bahsederken hep yatay olarak metrekare ölçümüyle ilgileniyoruz. Oysa elimizde bir kaynak daha var: Duvarlar. Wall sit, squat gibi egzersizlerde kullanılabileceği gibi, spor malzemelerinin saklanması için de birebir. Örneğin matlarınızı duvara çakacağınız geniş askı ya da raflara yerleştirebilir, tüm spor malzemeleriniz için irili ufaklı rafları olan dolaplardan yararlanabilirsiniz. Her yerde bulabileceğiniz karton ya da plastik kutular da işe yarayabilir.

Duvarlara ayrıca çalışma barları takabilir, bacak açma ya da yarı şınav pozisyonunda bu yatay çubukları kullanabilirsiniz. Eğer mümkünse duvarlarınızdan birini (bu dolap kapağınız da olabilir) boydan boya ayna kaplamanız öneriliyor. Bu hem odayı geniş gösterir, hem de evde spor yaparken kendi kendinizi teşvik etmenize yardımcı olur.

Köşelerden yararlanın

Koşu bandı ya da bisiklet gibi bir alete sahipseniz, evin kullanmadığınız ücra bir köşesine, duvara dönük olarak yerleştirin. Duvarlara da spor salonlarında olduğu gibi enerji yükseltici sözler, fotoğraflar, kısacası sizi ne teşvik edecekse onlardan bulundurun.

Suyunuz, kulaklığınız, havlunuz bu noktada hazır olduğunda, evde spor yapmak, daha doğrusu kalkıp aletin üzerine çıkmak için üşenmezsiniz. Matlarınızı duvara çakacağınız geniş askı ya da raflara yerleştirebilir, tüm spor malzemeleriniz için irili ufaklı rafları olan dolaplardan yararlanabilirsiniz.

Kayıt tutmak önemli

Evde spor kayıtlarınızı her gün gözünüzün çarptığı bir yere asmak, devamlılık açısından çok faydalıdır. Böylece “bugün de spor yapmayıvereyim” deme olasılığınız azalır, ne kadar zamandır azimle çalıştığınızı görürsünüz. Ayrıca ne tür egzersizler yaptığınızın kaydını da tutmuş olur ve hangisinin sizde daha çok işe yaradığına dair fikir edinebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir