Adet süresi ve ağrıları kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bazı şanslı kadınlar adet günlerini acısız bir şekilde rahatça geçirebilmelerine rağmen bazı kadınlar için bu süreç oldukça sancılı geçmektedir. Adet ağrılarınızı hafifletmek adına uygulayabileceğiniz egzersizlerin sizin için oldukça faydalı olacağını göreceksiniz.

Adet Sancısı Nedir?

Adet sancıları genelde genç yaşta olan kadınlarda çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olmaktadır. Ancak  ileri yaşlardaki kadınlarda da görülür. Adet sancısının asıl nedeni rahim içindeki dokunun salgılanan maddeyle rahim kasılmasıdır. Bu rahim kasılmalarına adet sancısı denir. Rahim tamamen kaslardan oluşmaktadır. Herhangi bir kasın gevşeyip kasılması gibi rahim de gevşeyip kasılmaktadır. Bu kasılmalar özellikle adet döneminde sıkça gerçekleşir. Vücudumuzdaki maddelerin adet dönemi öncesinde de artmasına bağlı olarak ağrılar adet döneminde de başlayabilir. Genelde bu ağrılar adet dönemi devam ederken azalır ve biter.

Adet Dönemi ve Egzersizlerin Önemi

Bu dönemde özellikle şişkinlik ve kramp oluşumunu azaltıcı egzersizler yapmalısınız. Adet sancısını hafifletmeniz adına bu tarz egzersizler oldukça faydalı olmaktadır. Hafif tempolu bir yürüyüş adet sancınızı hafifletecektir.

Düzenli olarak yapacağınız egzersizler fazla kilolarınızın verilmesine de yardımcı olacağından adet sancılarınız zamanla azalacaktır. Kilo alımı adet ağrısını arttırmaktadır. Pilates yapmak tüm vücudunuzu ve kaslarınızı çalıştıracaktır. Düzenli pilates yapmanız adet sancınızı önlemeniz acısından çok faydalıdır. Karın kası ve pelvikleri çalıştırıp esneme egzersizleri yaparak adet dönemindeki sancılarınızı azaltabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz Egzersizler

  • Ayakta dururken nefes alın ve kalçalarınızdan öne doğru eğilin. Bacaklarınız düz ve gergin duracak şekilde eğilebildiğiniz kadar eğilin. Bacaklarınızı iki elinizle tutarak kendinizi içeri doğru çekin ve düzenli nefes alıp verin. 1 dakika kadar bu pozda kalmanız gerekmektedir. Nefes alış verişine devam etmelisiniz.

  • Yoga matında otururken bacaklarınızı ileriye doğru uzatın. Dizlerinizden birisini kırın, bacağınızı yan tarafınıza alarak ayak tabanınızı karın bölgenize doğru yaklaştırın. Bedeninizi öne doğru eğin, ileride kalan ayağınızı elleriniz ile kavrayın ve ayak parmaklarınıza bastırın. Nefes alın ve başınızı dizinize doğru ilerletin. Bu duruşu birkaç defa tekrarlayın.

  • Ayaklarınızı birleştirin, dizlerinizi bükün, ayaklarınızın üst tarafı yoga matına değecek şekilde yerde oturun. Derin nefes alın, nefes verirken gövdenizi öne ve yere doğru eğin, kollarını da ileriye doğru uzatın. Elleriniz yere değmeli. Boynunuzu serbest bırakarak yere doğru iyice yaklaşın. Düzenli ve sakince nefes almaya devam ederek rahatlayın.

 

  • Dizlerinizi hafif kırın. Ayaklarınız yere düz bassın ve sırtüstü yatın. Sırtınızın üst kısmını düzleştirin. Kalça ve karnınızı sırtüstü pozisyonda yatarken sıkıp bırakın. Bu pozisyondayken 5’ e kadar sayıp nefes verin. Bu hareketleri yaptıktan sonra gevşeyin ve 10 defa tekrarlayın. Böylece sırtınızı ve karın kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız.

 

  • Bacaklarınız bükülü şekilde , bacaklarınız kalça genişliğinde açık bir şekilde uzanın. Nefes alışverişinizi kontrol edin. Nefes alırken kalçanızı yukarıya çekin nefes verirken kalçalarınızı düşürün. Bu hareketi 5 kere tekrar edin.

 

  • Sırt üstü uzanın dizlerinizi göğüs hizanıza yaklaştırıp çekin ve bırakın. Nefes verin ve leğen kemiğinizi rahatlatın. Bacaklarınızın üzerine doğru eğilin. 4-5 saniyede bir aşağı eğilip nefes verin. Çenenizi nefes alıp verdikçe göğüs hizanıza yaklaştırın. Göbeğinizi içinize çekebildiğiniz kadar çekin, omuzlarınızı yavaş yavaş hareket ettirin.

 

Bu hareketleri adet döneminden 1 hafta önce başlayıp düzenli olarak yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır ve çok daha rahat bir adet dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir