Güneşin doğumuyla uyanmak, metabolizmanın düzene girmesi için güne başlamanın en uygun biçimidir. Yapılan araştırmalar, erken saatlerde ve hiçbir şey yemeden yapılan sporun yağ yakımını hızlandırdığı sonucunu ortaya koymuştur.

Bunun sebebi basit bir vücut işleyişine dayanıyor. Vücut uyku halindeyken enerjiyi karbonhidratlardan alır ve sabah saatlerinde tükenen karbonhidrat, yerini enerji kaynağı olarak yağa bırakır.

Bu durum da vücudun enerji kaynağı olarak karbonhidrat yerine yağları kullanmasını sağlar.

Sabahın ilk saatlerinde yapılan spor, vücudun kan dolaşımını düzene sokar ve bu sayede kazanılan enerji, günün karmaşasının üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

Sabah saatleri enerjinin en yüksek olduğu saatlerdir. Bu sebeple kişinin kendisini spor yapmak için daha motive hissetmesini ve böylece spordan alınan verimin de yüksek olmasını sağlar.

Vücut gece boyu dinlenir, büyüme hormonu salgılar ve tüm karbonhidratları tüketir. Bundan dolayı da yağları yakmaya başlar. Kısacası sabahları aç karnına ve aşırıya kaçmadan yapacağınız egzersizler, yüksek seviyede yağ yakımınızı sağlar.

Sabah Sporunun Bilinmeyen Faydaları

• Yapılan araştırmalar, sabah sporunun uyku düzenini etkilediği sonucunu ortaya koymuştur. Araştırmanın sonucunda sabah erken saatlerde spor yapan insanların, geç saatlerde spor yapanlara göre daha kaliteli uyku düzenine sahip olduğu anlaşılmıştır.

• Sabah yapılan spor, vücutta endorfin salgılanmasına yardımcı olur ve salgılanan endorfin, ruhun dengesini pozitif yönde etkiler.

• Sabah saatlerinde yapılan spor, vücutta meydana gelen ağrıların giderilmesine de yardımcı olur.

• Spor sonrasında serotonin hormonu ile kişi kendini mutlu hisseder. Sporun vücuda serotonin hormonunu salgılattığını düşününce, güne güzel başlamak için sabah sporu yapmak güzel bir fikir olabilir.

• Yapılan araştırmalar sabahları yapılan sporun ileri yaşlarda Alzheimer’ın önünde büyük engel olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Sabah sporu ile artan kan dolaşımı, beyine gönderilen oksijen miktarını arttırıyor; bu da beynin faaliyetlerini tam anlamıyla yerine getirmesini sağlıyor.

• Sabah yapılan spor, zihnin boş olmasından kaynaklı olarak bu alışkanlığın ilk sıralara koyulmasına olanak sağlar. Ve bu bir rutin haline getirildiğinde daha kararlı olunabilir. Düzenli yapılan spor özgüven arttırdığı gibi kişinin hayatında birçok şeyi de etkiler. Yani sabah sporu hayata tamamen pozitif ölçüde yansır.

• Yapılan araştırmalar, sabah sporunun meme kanserinin ve kansere neden olan kanserojenlerin bağırsaklarda barınmasında büyük engel olduğu sonucunu ortaya çıkmıştır.

• Sabah spor yapılması, öğleden sonraları ve akşamları yapılan ev işlerine ve sosyal etkinliklere daha fazla zaman ayırmaya yardımcı olacaktır.

• Sabah saatleri enerjin en yüksek olduğu saatler olduğu için spordan alınan verim daha yüksek olur.

• Sabahları düzenli spor yapmak, vücudun tüm gün biyolojik fonksiyonlarını düzenleyerek dengeli bir şekilde uyku uyumaya ve sporu alışkanlığa dönüştürmeye yardımcı olur.

• Özellikle kalabalık şehirlerde, havanın en temiz olduğu zamanlar sabah saatleridir. Bu nedenle sabahlar, açık hava sporu yapanlar için en ideal zamanlardır.

En Çok Tercih Edilen Sabah Sporu Önerileri

Çapraz Diz-Dirsek Hareketi: Sırt üstü yatın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Dizlerinizi kırarak ayak tabanlarınızla yere basın. Karın kaslarınızı sıkıştırmak için omuzlarınızı ve ayaklarınızı yerden yükseltin, sonra da sırasıyla sağ dirseğiniz sol dizinize, sol dirseğiniz sağ dizinize gelecek şekilde gövdenizi çevirin. Bir sağ bir sol olacak şekilde hareketi tekrarlayın.

Çapraz Kol-Bacak Hareketi: Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde, dört ayak şeklinde durun. Sonrasında çapraz olacak şekilde kolunuzu ileriye ve bacağınızı geriye doğru düz uzatın. Bu hareket sayesinde kollardaki ve bacaklardaki neredeyse tüm eklemleri harekete geçirilerek esnetilmiş olur.

Şınav: Doğru şekilde uyarlandığında, şınav hareketi yaştan ve fiziksel kondisyondan bağımsız olarak herkes tarafından yapılabilir. Yeni başlayanlar için dizler aşağıda durabilir. Diğer herkes, ayak parmaklarının ucunda duracak şekilde şınav çekebilir.

Sabah Sporu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Sporun her zamanında dikkat edilmesi gerekenler olduğu gibi sabah sporunda da dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır:
• Sabah saatlerinde yapılan sporda, vücudu ve kalbi aşırı derecede yoracak egzersizlerden kaçınılmalıdır.

• Eğer sabah sporuna ara verildiyse ve bu aralıkta karbonhidrat yoğunluklu kahvaltı yapılıyorsa, vücut bir süre sonra insülin salgılayacaktır. İnsülin salgılanması sonucunda vücutta yağ depolanması olmaktadır. Bu yüzden eğer sabah sporuna ara verilecekse, karbonhidrat ağırlıklı beslenilmemelidir.

• Sabah sporuna başlama zamanı oldukça önemlidir. Uyandıktan 15 dakika sonra spora başlamak ideal süredir. Eğer bu süre daha fazla gecikirse, insülin direnci düşerek açlık hissi yaşanmaya başlar. Bu da yorgun bir gün demektir. Bu hissi sürekli olarak yaşamak bir süre sonra sabah sporunu bırakmak demektir.

• Sabah sporunu yaptıktan sonra mutlaka kahvaltı edilmelidir. Uzun süre besinsiz kalmak kas yıkımına sebep olarak, kaslarınızın güçsüzleşmesine sebep olur. Bu vücudunuzun enerji kaynağı olarak proteinleri tercih etmesi anlamına gelmektedir. Uzun süreli olarak kahvaltı yapmamak bir süre sonra sabah sporu yapılamayacağı anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir