Fazla kilolardan kurtulmak için sağlıklı ve düzenli bir beslenme ve spor programını bir arada sürdürmek gerekir. Bu esnada motivasyonu kaybetmemenin ve gerçekçi hedefler koymanın rolü de oldukça büyüktür.

Ancak tüm çabalara rağmen, bazen kilo verme süreci aynı ivmede devam etmez.

Özellikle diyet ve spor programının ilk haftalarında hızla kilo kaybedilse de ilerleyen süreçlerde kilo verme hızı yavaşlayabilir ya da durabilir.

Bu noktada ise yeniden kilo vermeye devam edebilmeniz için gözden geçirmeniz gereken noktalar bulunur.

Kilo Verme Neden Duraksar?

Kilo verme sürecinde tartıda haftalar geçse de aynı rakamları görmek, hatta bir miktar kilo artışı görmek motivasyonu oldukça düşürür. Bu durumun birçok farklı sebebi olabilir. Ancak temelde 2 ana sebebi olduğu söylenebilir; yanlış kilo hedefi ve daha önce yapılan hatalı diyetler!

Sadece boy uzunluğunuza bakarak ve yıllar önce olduğunuz kiloları düşünerek ideal kilo hesaplıyorsanız yanlış yoldasınız.

Çünkü ideal kilonuzu bulmada yağ ve kas oranı, boy uzunluğundan daha etkilidir. Tabii yaşınızı da unutmamak lazım. Menopoz dönemindeki bir kadının kilo verişi ile 20’li yaşlardaki bir genç kızın kilo veriş hızı aynı değildir.

Bununla birlikte son yıllarda yapılan çeşitli çalışmalarda; gençlik döneminde yüksek proteinli, çok düşük kalorili diyet yapan grupla yüksek lifli ve dengeli diyet yapan grup, yetişkinlik dönemlerinde karşılaştırıldığında ilk grubun daha kilolu ve yağ oranlarının daha yüksek olduğu görüldü.

Kısacası daha önce yaptığınız hatalı diyetler, bugün zor kilo vermenizin sebebi olabilir.

Çok düşük kalorili, size özel planlanmamış diyetler metabolizma hızınızın yavaşlamasına ve sonrasında daha zor kilo vermenize neden olabilir. Ancak uzman kontrolünde yapılandıracağınız yeni bir spor ve beslenme planı ile, daha zor olsa da kilo verme yolculuğunuza devam edebilirsiniz!

Kilo Vermeniz Duraksadığında Ne Yapmalısınız?

  • Hedeflerinizi Gözden Geçirin!

Kilo verme durduğunda motivasyonunuzu korumanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde uzun süredir harcadığınız çabayı riske atabilir, umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Motivasyonunuzu korumanın en temel yollarından biri ise, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymaktan geçer. Diyet ve spor programınıza başlarken koyduğunuz ideal kilo hedefini; vücut kitle endeksiniz, hareket düzeyiniz, yaşınız ve metabolizma hızınız göz önünde bulundurarak belirlemelisiniz. Aksi takdirde kilo verme hızınız normal seyrinde devam etse de bu süreci yavaşlama olarak değerlendirebilir, disiplininizi kaybedebilirsiniz.

Son olarak, hedeflediğiniz kiloya yaklaştıkça günlük tüketmeniz gereken kalori miktarının da azaldığını unutmamalısınız. Başından beri hiç değişiklik yapılmayan bir diyet programı, sürecin sonlarına yaklaştığınızda ihtiyacınız olandan daha fazla kalori içerebilir.

  • Vücudunuzu Şaşırtın!

Uzun bir süre zarfı boyunca aynı rutinde beslenmek ve hareket etmek, vücudunuzun bu tempoya alışmasına neden olur. Kilo verme durduğunda diyet ve spor programınızda küçük değişiklikler yaparak vücudunuzu şaşırtabilirsiniz. Bu değişiklikler, metabolizmanızı hızlandırmanızı sağlar.

Ara öğün saatlerinizi ya da bu öğünlerde sıklıkla tükettiğiniz besinleri değiştirebilir, yeni bir spor antrenmanı ya da egzersizi deneyebilirsiniz.

Özellikle kahvaltıda tüketebileceğiniz birçok farklı tarif olduğu için değişiklik hakkınızı bu öğünde kullanabilir, yeni ve sağlıklı lezzetlerle tanışabilirsiniz.

  • Sürekli Tartılmayın!

Hedefinize çok yaklaştığınız son düzlükte ideal kilonuzu görmek için sıklıkla tartılıyor olabilirsiniz. Ancak tartıda umduğunuz sonucu görmediğiniz sürece moraliniz bozulabilir. Kilo vermeniz yavaşladığında ya da durduğunda, haftada bir kez tartılmanız yeterlidir.

Çünkü vücudunuzdaki hormon salgılarından stres düzeyine kontrolünüz altında olmayan birçok faktör de dönemsel olarak vücut ağırlığınızı etkiliyor olabilir.

Bu uzun soluklu ve azim isteyen maratonda çok küçük farkların ve detayların bile hedefinize ulaşmak açısından önemini unutmamalısınız.

Düzenli beslenme ve hareket programınızda herhangi bir kaçamak yapmadıysanız, tartıda gördüğünüz ani değişikliklerin ve duraksamaların dönemsel nedenlerden kaynaklandığına emin olabilirsiniz.

  • Kendinize Dinlenmek İçin Zaman Tanıyın!

Diyet programınızı üç ayı aşkın bir süredir disiplinli bir şekilde sürdürüyorsanız, artık vücudunuza biraz dinlenmesi için izin verme zamanı gelmiş olabilir.

Metabolizmanızı hızlandırmak ve vücudunuzu şaşırtmak için, kilo koruma programları da oldukça etkili bir çözümdür.

Kısa bir süre zarfı için kilo kaybetme hedefinizi askıya alarak kilonuzu korumayı amaçlayan bir program sürdürebilirsiniz. Elbette bu dönem, disiplininizi tamamen kaybettiğiniz ve sağlıksız beslendiğiniz bir süreçten oluşmamalıdır. Ancak ölçülü ve dengeli beslendiğiniz takdirde, tekrar kilo kaybetme amaçlı programınıza döndüğünüzde çok daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Bu esnada bağışıklığınızı güçlü tutacak besinleri tüketmeyi tercih etmeli, günlük spor ve hareket hedefinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz.

Yoruma Kapalı