Sonbaharda beslenme düzeninize özen göstermeniz hem mevsimsel hastalıkları önler hem de daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanız sağlar. Bağışıklık güçlendiren besinler tüketmeniz hastalanmanızı önlemek için oldukça gereklidir.

Mucize Besin Balık

Omega 3 ve antioksidan etkisi yüksek olan mucize besin balık, av sezonun açılmasıyla da en iyi besin alternatifleri arasında yeniden yerini aldı. Palamut, sardalye ve istavrit gibi balık çeşitleri sonbaharda sofralarınızın vazgeçilmezi olmalı. Balığın yanına taze yeşilliklerle yapacağınız salata da enerji depolamanızı sağlayacaktır. Balıkları kızartma yerine fırında yapmayı tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Sebze Yemeklerini İhmal Etmeyin

C vitamini ve antioksidan açısından güçlü olan sebzeler sizin için sağlık anlamına gelmektedir. Sonbaharın dengesiz havalarından ıspanak, brokoli, turp ve kereviz gibi sebzeler yiyerek kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde sebzelerle yeşil içecekler yapabilirsiniz.

Ara Öğün Olarak Kuruyemiş

Omega 3 ve Omega 9 açısından besleyici olan kuruyemişler bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır. B12 ve B6 vitaminleri açısından da zengin olan ceviz, fındık ve yer fıstığı gibi kuruyemişleri makul oranlarda tüketmelisiniz aksi taktirde yağa dönüşeceklerdir.

Sağlığınızı Çaylar ile Koruyun

Harika bir antioksidan deposu olan kuşburnu çayı ile likopen desteği sağlayabilir ve C vitamini alarak bağışıklık sisteminizi kışa hazırlayabilirsiniz.

Adaçayı ve ekinezya ikilisinden hazırlanan karışımının boğaz ağrısını geçirmede kullanılan lokal antiseptik ilaçlardan daha etkili olduğu da kanıtlanmış. Bu çayları ayrı ayrı da deneyebilirsiniz. İkisinin de ciddi bir yan etkisi yoktur.

Zencefil, boğaz ağrısını giderebilen bakteri öldürücü ve iltihap önleyici etkilere sahip bir baharattır. Bir çalışmada zencefil özütünün boğaz enfeksiyonlarından sorumlu bazı bakterileri öldürdüğü gösterilmiştir. Boğaz ağrıları için zencefil birebirdir.

Hoş aroması ve tadıyla tarçın hem lezzetli bir baharat hem de antioksidan ve anti bakteriyel yararları olan doğal bir şifa kaynağıdır. Çin tababetinde soğuk algınlığının tedavisinde tarçın çayı kullanılmaktadır.

Öğün Atlamadan Az ve Sık Beslenin

 Az ve sık yemek yemek hem kan şekerinizin aşırı düşmesini önler hem de kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Küçük porsiyonlar halinde 3 ara ve 3 ana öğün yiyebilirsiniz. Böylelikle kilo almayı engelleyecek ve bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz. Ara öğünleri atlamanız size yağ olarak geri dönecektir.

Unlu ve Şekerli Besinleri Hayatınızdan Çıkarın

Kan şekerinde dengesizlik yaratan unlu, yağlı ve bol şekerli yemekler ve tatlılar sizi kısa bir süre mutlu etse de sonrasında açlık hissetmenize ve kilo almanıza neden olur. Bu nedenle bu tür yiyecekleri hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Enerjinizi de düşürecek bu besinleri fazla tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirecektir.


Probiyotikleri Hayatınıza Alın

Bağırsak faaliyetlerini düzenleyen probiyotik ürünler daha sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlar. Probiyotikli kefir ve yoğurt gibi ürünleri mutlaka tüketmeye çalışın. Doğal olanın her zaman en sağlıklısı olduğunu unutmamalısınız.

Tam Tahıllı Yiyecekleri Tercih Edin

Tam tahıllı, çavdarlı ve kepekli ürünler sonbahar yorgunluğunuzu önlemede yardımcı olur. B vitamini dostu ve lif zengini olan tam tahıllı yiyecekler ile kan şekeri dalgalanmalarını önleyebilirsiniz. Beyaz ekmek yerine tahıllı/kepekli, makarna ve un yerine kepekli seçenekleri tercih etmelisiniz. Kilo vermenize de oldukça yardımcı olacaktır.

Bol Bol Meyve Tüketin

Mürdüm eriği, siyah üzüm, böğürtlen, greyfurt ve mandalina gibi sonbahar meyvelerini tüketerek antioksidan etkiden faydalanabilir ve bağışıklık sisteminize C vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Ancak miktarı abartmamanız gerekmektedir. Unutmayın onlar da birer şeker kaynağı..

Su İçmeyi İhmal Etmeyin!

Beslenme düzeninize ne kadar dikkat etseniz de yeterince su içmemeniz bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirecektir. Size attığımız bildirimleri dikkate almalı ve her seferinde su içmelisiniz! Haydi hemen bir bardak su içelim.

1 Yorum

  1. Anonim

    18 Eylül 2023 at 22:50

    Çok çok çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir