Sağlıklı, dinç ve sıkı bir vücuda sahip olmanın hayalini kurmayan yoktur. Vücudunuzun formu ve sıkılık oranı, beslenme düzeninden günlük alışkanlıklara, spor rutininden yaşam temposuna kadar birçok faktörün bir arada oluşturduğu bir sonuçtur.

Daha sıkı bir vücuda sahip olmak için deneyebileceğiniz mucizevi ve anlık sonuç veren yöntemlerin tümü gerçek dışıdır. Fakat birkaç temel kuralı hayatınızın bir parçası haline getirerek kolaylıkla sıkılaşabilir, güçlü ve formda görünen bir vücuda sahip olabilirsiniz. Üstelik vücut sıkılaştırma yöntemlerinin tümünü hemen denemeye başlayabilir, hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilirsiniz.

Sıkılaşma Nedir?

Sıkılaşma denildiğinde akla ilk gelen kilo vermektir. 60 kg bir kadın 50 kg’a düşerse incelecektir. Fakat bu incelme her zaman istenilen görüntüyü vermeyebilir.

Örneğin bel bölgesinden incelmek istiyorsanız, bu sadece kilo vermeyle değil, aynı zamanda yağ vermeyle olabilir. Yağ yaktığınız sürece bel bölgesindeki yağlardan da kurtulabilir ve belinizi inceltebilirsiniz.

Sıkılaşma, kaslarımızın güçlenmesi ve sıkı bir hale gelmesidir. Bunu sağlamak için de vücut kompozisyonunuzu değiştirmeli ve bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Birden Fazla Kas Grubunu Çalıştıran Egzersizleri Tercih Edin!

Sıkı bir vücuda kavuşmak için, vücudunuzun yağ oranını düşürürken kas kütlesini korumaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle sıkılaşmanın temel yolu, kendinize uygun ve düzenli bir spor rutini oluşturmaktan geçer.

Hızlı sıkılaşmak ve kas kütlenizi korumak içinse, birden fazla kas grubunu bir arada çalıştırmanızı sağlayan egzersizleri tercih edebilirsiniz. Örneğin ip atlamak, tüm vücudu çalıştırmak için son derece ideal bir egzersiz olmanın yanı sıra oldukça pratiktir. Vakit buldukça düzenli setler halinde ip atlayabilir; plank, push up, side lunges, squat ve crunch hareketlerini tekrarlayabilirsiniz. Elbette bu tekrarların sıklığını vücudunuzu dinleyerek ve spor geçmişinizi göz önüne alarak belirlemeli, kademeli olarak artırmalısınız.

Şok Diyetlerden ve Sağlıksız Yöntemlerden Kaçının!

Kilo kaybetmeniz, her zaman vücudunuzdaki yağ oranının azaldığını göstermez. Ani kilo kaybettirmeyi vadeden şok diyetler ya da bir anda günlük aldığınız kalori miktarını yarıya indiren beslenme rutinleri, uzun vadede vücudunuza yarardan çok zarar verir. Bu tip yöntemleri izlediğinizde kilo kaybetseniz de vücudunuzdaki kas kütlesi azaldığı için sıkılaşma olasılığınız son derece düşüktür.

Sağlıklı bir vücut sıkılaştırma programı oluşturmak için beslenme düzeninizi protein ve lif ağırlıklı gıdaları tercih ederek oluşturmalısınız. Ölçülü miktarda karbonhidrat tüketmeli, yağ tüketim hakkınızı rafine yağlar yerine doymamış ve sağlıklı yağlardan yana yapmalısınız.

Vücudunuzdaki Sarkmaları Önleyin!

Hızlı kilo kaybetmek, vücudunuzun bazı bölgelerinde sarkma ya da çatlak oluşumları görülmesine sebep olabilir. Siz kas kütlenizi mümkün olduğunca koruduğunuz ve spor yapmayı ihmal etmediğiniz müddetçe, bu sorunları kolaylıkla önleyebilirsiniz. Fakat sıkılaşma sürecinizi biraz daha hızlandırmak için, özellikle antrenmanlarınızdan sonra çalıştırdığınız kas gruplarına masaj yapmayı ve esnemeyi unutmamalısınız.

Antrenman sonrasında esnemek, kaslarınızda oluşacak mikro hasarları en aza indirmenizi ve böylelikle kas ağrıları yaşamamanızı sağlar. Masaj yapmak ise, vücudunuzun sıkı olmadığını düşündüğünüz bölgelerindeki hücre yenilenmesi sürecini ve kan dolaşımını hızlandırmak için ideal bir yöntemdir. Masaj, vücudunuzdaki kolajen üretimini artırarak daha dinç ve sıkı bir vücuda sahip olmanızı kolaylaştırır.

Bedeninizi Şaşırtın!

Sürekli olarak aynı beslenme düzenini ve spor programını sürdürmek zaman zaman vücudun kilo verme ve sıkılaşma süreçlerinin yavaşlamasına neden olabilir.

Bu tip zaman dilimlerinde vücudunuzu şaşırtmak, süreci hızlandırmak için uygun bir yöntemdir. Beslenme düzeninizde ağırlıklı olarak tükettiğiniz protein kaynaklı gıdaları başka besinlerle değiştirebilir, ara öğünlerinizin sayısını artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Böylelikle günlük aldığınız kalori miktarı değişmese bile beslenme rutininizde farklılıklar yaratabilir, belirli bir düzene alışmış olan metabolizmanızı canlandırabilirsiniz.

Spor aktivitelerinizin temposunu ya da türünü değiştirmek de durağan bir sürece girmiş metabolizmanızı hızlandırmak için ideal bir yöntemdir. Aynı düzende ve sıklıkta antrenman yapmaya alışan vücudunuzu, sağlık durumunuz uygun olduğu takdirde, daha yüksek tempolu egzersizlerle şaşırtabilirsiniz. Antrenman temponuzu kademeli olarak artırmak, sıkılaşma sürecinizi de hızlandırır.

Yoruma Kapalı