Hepimizin sabah rutinleri birbirinden farklı. Kimi kalkar kalkmaz bir kahve ararken, kimi çay olmadan kendine gelemiyor, kimi de bir bardak soğuk suyla içini ferahlatma ihtiyacı duyuyor. Sabah rutininiz bunlardan biriyse, araştırmalar alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerektiğini söylüyor. Sabahları uyanır uyanmaz içilen ılık su, bağırsaklardaki sıkışıklığı artırıyor ve bu da sindirimi, bağırsak hareketlerini kolaylaştırıyor.

İşte sabahları ılık su içmenin bedeninize sağladığı 7 güzel şey:

1. Erken yaşlanmayı önler

Hiç kimse erken yaşlanmak istemez. Ancak vücuttaki toksinlerin erken yaşlanmayı hızlandırdığı bir gerçek. Vücudumuz toksinleri atamadığı zaman, hastalıklar ve yaşlanma doğal bir sonuç olarak kendini gösteriyor. Sabahları içilen ılık su ise bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı oluyor. Ayrıca cilt hücrelerinin kendi kendini onarmasına yardımcı oluyor, bu da cildin elastikiyetini güçlendiriyor.

2. Ağrıları azaltır

Menstrüasyon dönem ağrılarını azaltmanın en doğal yollarından biri ılık su içmek. Karın kaslarının rahatlamasını sağlayan ılık su, sadece menstrüasyon dönemi ağrıları için değil kılcal damarlardaki sirkülasyonu kolaylaştırdığı için her türlü ağrı için doğal bir tedavi seçeneği sunuyor.

Sabahları içilen ılık su, bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı oluyor.

3. Kilo kaybına yardımcı olur

Sabahları uyanır uyanmaz ılık su içmek vücut sıcaklığını artırır. Bu da metabolizma hızının artırılmasını sağlar. Metabolik aktivitesi artan bir beden, gün boyunca daha fazla kalori harcar. Eğer güne bir bardak limonlu ılık su içerek başlarsanız, vücudunuzun adipoz dokusu, bir diğer adıyla vücut yağını yakmasına yardımcı olursunuz. Öte yandan limonun içindeki pektin lifleri sayesinde gün içindeki açlık duygusunu da daha rahat kontrol edebilirsiniz.

4. Sindirimi kolaylaştırır

Sabahları içilen ılık su, sindirim sistemini harekete geçirir ve vücudun sindirim işlevini daha kolay yerine getirmesini sağlar. Soğuk su içmek ise tam tersi etki gösterir. Soğuk su yemeklerin içindeki yağların donmasına neden olur. Bu da besinlerle alınan yağın sindirimini zorlaştırır.

5. Kan dolaşımını kolaylaştırır

Ilık su içmek, sinir sisteminde birikenlerin ve vücutta depolanan yağın atılmasını kolaylaştırır. Bu durum, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar ve böylelikle kan dolaşımı da kolaylaşmış olur.

6. Kabızlığa iyi gelir

Oldukça sık görülen ve rahatsızlık hissi veren kabızlık probleminde bağırsak hareketleri ya çok düşüktür ya da hiç yoktur. Bazen kabızlık, yeterince su tüketmemekten kaynaklanır. Güne başlarken herhangi bir şey yemeden önce ılık su içerseniz, bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve böylelikle kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Güne başlarken herhangi bir şey yemeden önce ılık su içerseniz, bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve böylelikle kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

7. Daha kolay uykuya dalmanızı sağlar

Yemekten sonra, özellikle de akşam yemeğinden sonra içilen sıcak su bedeninizin ve sinir hücrelerinin rahatlamasına yardımcı olur. Bu da uykuya dalmayı kolaylaştırır, gece yarısı acıklamarını azaltır ve sabahları daha rahat uyanmanızı sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir