Kışın gelmesi ile hava durumunda oluşan değişiklikler bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirebilir. Basit önlemler alarak soğuk algınlığından kaçabilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için sağlığınızı korumanızı sağlayacak önerilere yer verdik.

 • EKİNEZYA MUCİZESİ

Bitkisel tedaviden ana akım eczacılığa kadar, bu mor çiçek yüzyıllardır çok amaçlı bir tedavi aracı olarak kullanılıyor. Son zamanlarda soğuk algınlığı ve grip tedavisi konusunda popüler bir hale geldi ve araştırmalar da etkisini destekliyor. En iyi yöntem, hastalık tam kapasite görüldüğünde kullanmaktır. Ekinezyayı tabletler halinde alabilirsiniz, çayını demleyebilirsiniz ya da deneyimli aktarların yapabildiği tentür halini kullanabilirsiniz.

 • C VİTAMİNİ

100’den fazla araştırma C vitamininin vücut sağlığı için ideal besleyici madde olabileceğini göstermektedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle tanınır ve hastalık zamanlarında size oldukça yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığına yakalandığınızda taze sıkılmış limon, zencefil ve balla hazırladığınız sıcak bir içecek için. Boğaz ağrısı da varsa eğer, karışıma öğütülmüş kırmızıbiber ekleyin ve gargara yapın.

 • SU

Özellikle bu havalarda bolca su içmeniz gerekmektedir. Elbette ki farklı türde sıvılar da içebilirsiniz; ancak gereken miktar göz önüne alındığında su içmek en iyisidir. Çok fazla çay, meyve suyu ya da limonata mide bulandırabilir. Vücudumuz idrar yolu ile toksinleri atar. Dolayısıyla içtiğiniz her bardak su, soğuk algınlığının bir kademe hafiflemesini sağlar. Adım Sayar bildirimlerimiz ile size günde en az sekiz bardak su içmeniz gerektiğini hatırlatmaktayız. Bildirimlerinizi açık tutmayı unutmayın 🙂

 • DİNLENME

Yoğun iş temposunda bu her zaman kolay değil; ancak bir şeylerin ters gittiğini anladığınız an kendinize biraz zaman ayırabilseniz uzun vadede çekeceğiniz acıyı azaltmış olurdunuz. Sıkıca giyinin ve yatağa ya da kanepeye kıvrılın. İhtiyacınız olan şeyleri ve eski sevdiğiniz bir kitabı yanınıza alın. Telefonunuzu kapayın. Birkaç kez şekerleme yapın ve 8-10 saat uyumaya çalışın. Unutmayın hastalığınızın başında kendinizi yormamanız ve dinlenmeniz hastalığınızı daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır.

 • SICAK BANYO

Suyu dayanabildiğiniz kadar ısıtın. Çeşitli yağlar ve tuzlar ekleyebilirsiniz. (Okaliptüs ve kekik burun tıkanıklıklarına ve kuru öksürüğe iyi gelir.) Buhar sinüslerinize iyi gelecek, su ağrıyan kaslarınızı ve kemiklerinizi rahatlatacak, ısı ise terlemenize sebep olarak rahat bir uyku çekmenizi sağlayacak. Eğer ateşlenmeye başladıysanız sıcak banyo yerine ılık duş almalısınız. Zaten ısınmakta olan vücudunuza daha fazla sıcaklık iyi gelmez.

DAHA BAŞKA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

 • Stres bağışıklık sistemini zayıflatarak kolay nezle-grip olmamıza neden olabilir. Her türlü stresten uzak durmaya çalışmak bu açıdan da önemlidir.
 • Olumlu düşünün. Olumlu düşünmek çok önemlidir; yapılan çalışmalar hayata olumlu bakan insanlarda bağışıklık sisteminin daha iyi çalıştığını göstermektedir. Vücudumuzun dirençli ve dayanıklı olduğunu düşünmek iyileşmeyi kolaylaştırabilir.
 • İstirahat ve gevşeme, belki de nezle ve gribin en eski tedavi önerisidir.
 • Kendinizi sıcak tutun. Bu durumda aşırı terlemeye yol açmadıkça, vücudun bağışıklık sistemi enerjisini enfeksiyona karşı savaşta kullanmak için odaklayabilir.
 • Hafif, yorulmadan yürüyüş yapın. Bu şekilde kan dolaşımını artırılarak enfeksiyon bölgesine akyuvarların gelmesine katkıda bulunulur. Açık havada yapılan kısa yürüyüşler havasız bir odada yorganın altında yatmaktan daha iyidir.
 • Beslenmenize dikkat edin. Soğuk algınlığı sırasında enfeksiyona karşı önlem almaya çalışan vücudun metabolizması, hazmı zor gıdalarla yorulmamalıdır. Az yağlı gıdalar, et ve süt ürünleri, taze meyve ve sebzeler yenmelidir.
 • Tavuk çorbası burundaki salgının kıvamını azaltarak, tıkanıklığı gidermektedir. Ayrıca özellikle sıcak tavuk çorbası salgı üretimini artırır, hapşırma ve sümkürme yoluyla mikropların vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Bol bol sıvı alın. 6-8 bardak su, meyve suyu, çay ve diğer içecekler ile nezleye bağlı kaybedilen sıvı yerine konabilir. Ayrıca yabancı maddelerin vücuttan atılması kolaylaşır.
 • Su buharıyla odanın havasını nemlendirmek çok iyi bir yöntemdir.
 • Sigara içmeyin, içilen ortamdan uzak durun. Sigara içilmesi veya dumanına maruz kalınması zaten enfeksiyon nedeniyle duyarlı olan boğazın daha kötüye gitmesine neden olur. enfeksiyona karşı mikropları solunum yollarımızdan temizlemeye çalışan hücrelere olumsuz etki yapar.
 • Yeterli miktarda C vitamini alın. Öksürük, hapşırma ve diğer belirtilerin azalmasını sağladığına eskiden beri inanılmaktadır. Yüksek doz C vitamini doktor gözetiminde, kısa süreyle kullanılabilir. Fakat sıvı alımını da artırmak açısından portakal, mandalina, kivi ve greyfurt gibi C vitamininden zengin meyvelerin suları içilebilir.
 • Tuzlu su ile burnunuzu temizleyin. Burun içindeki ödemin azalmasına ve burun tıkanıklığında azalmaya yardımcı olur. Ayrıca mikropların mekanik olarak temizlenmesini sağlar. Eczanelerde alınabilecek bu tip tuzlu su spreyleri kullanılabilir veya evde de basitçe hazırlanıp kullanılabilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı saf tuz koyup karıştırdıktan sonra burun damlalıkları ile buruna damlatılarak belirgin rahatlık sağlanır.

1 Yorum

 1. Selma

  14 Kasım 2018 at 08:26

  Bu tuzlu su spreyi mucizevi bişey hemen burunu temizliyo ve ne kadar gripte olsam burnum tıkanmadan atlatıyorum 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir