Pürüzsüz, lekesiz, pırıl pırıl bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Birçoğumuz, kusursuz ve güzel bir cilt yapısına kavuşmak umuduyla içeriklerinde türlü kimyasallar bulunan ticari güzellik ürünlerini düzenli olarak kullanmak eğilimindeyiz. Bazılarımız içeriklerine hazır ürünlere göre daha çok güven duyduğumuz ev yapımı maskeler kullanırız. Fakat diri ve parlak bir cilt elde etmenin doğal yollarına pek itibar etmeyiz. Oysa dengeli beslenmek cildin hem dışarıdan, hem de içeriden güzelleşmesini sağlar. Özellikle sebze ve meyve suları tüketmek sağlıklı bir cilt elde etmenin en etkili ve hızlı yolları arasındadır.

Sebze ve meyvelerin çoğu, vücudun cilde ve saçlara zarar veren toksinlerden arınmasına yardımcı olan lifler, antioksidan maddeler ve başka faydalı besinler içerirler. Cildinize ticari veya ev yapımı karışımlar sürmenin de faydalarını görürsünüz tabii ama bunlar sadece dış görünümü güzelleştirir. Besleyici sebze ve meyve suları tüketmek ise cildin içeriden de parlayıp güzelleşmesini sağlar. İşte bunun için tavsiye ettiğimiz meyve ve sebze suları:

Havuç Ve Pancar Suyu

Karışım olarak bana hiç şirin görünmüyor ama bu gerçekten çok etkili bir güzellik ve sağlık iksiri. Pancarın içeriğinde kanı temizleyerek cildin ışıldamasını sağlayan çinko, demir, folik asit, potasyum, C vitamini ve manganez gibi besinler bulunuyor. Havuç ise, bolca A vitamini içeren bir meyve olarak kırışıklıklarla, sivilcelerle ve cilt tonundaki eşitsizliklerle savaşıyor. Lifler açısından oldukça zengin olan havuç – pancar suyu karışımı bağırsakları hareketlendirerek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor ve böylece midenin temizlenmesini sağlıyor.

Nar Suyu

Nar, kanı arıtma yeteneğine sahip olduğu için, cildin beslenmesine ve ışıldamasına yardım ediyor. Ayrıca, hücre yenilenmesine de yardımcı olduğundan, yaşlanma karşıtı meyveler arasında yer alıyor.

Salatalık Suyu

Salatalık maskeleri cilt için harikalar yaratabilirken, salatalık suyu içmek de cildin içten nemlenmesine, daha esnek ve parlak hala gelmesine yardım eder. Salatalığın içeriğinde bulunan askorbik asit ve kafeik asit vücudun su tutmasını, dolayısıyla da cildin bundan ötürü şiş ve kabarık görünmesini önler.

Ispanak Suyu

Yeşil yapraklı sebzelerin suları lezzetli değildir ama cilt için cidden faydalıdır. Ispanak suyu, demir ve K viyamini açısından zengin olduğu için cildinizin kusursuz görünmesine yardımcı olur. Bu tür yeşillikler ayrıca cildi serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan koruyan C ve E vitaminleri ile manganez içerir.

 Taze Domates Suyu

Domates suyunun güzellik iksirleri listemizde yer almasının sebebi cildin daha taze ve genç görünmesini sağlayan, ince çizgi ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardım eden yüksek konsantrasyonlu antioksidan maddeler içermesidir. Domates cilt gözeneklerinin küçülmesine, ciltteki yağ fazlasının giderilmesine ve bronzlaşmaya da yardımcı olur. Parlak bir cilt istiyorsanız domates suyu tüketmeye önem vermelisiniz.

 Zencefil Ve Limon Suyu

Zencefil sağlıklı ve parlak bir cilt için tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer alır. Vücut için faydalı olan potasyum ve niasin gibi mineraller içeren bu bitkinin suyunu tek başına içmek kolay değildir, bu yüzden limon gibi meyvelerin suyuyla karıştırarak daha lezzetli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

 Elma Suyu

Elma, önemli miktarda kolajen içeren bir meyve olarak cildin esnekliğinin ve parlaklığının korunmasına yardım eder. Ayrıca erken yaşlanma belirtilerini önleyen antioksidan maddeler de içerir.

Bir dahaki yazımızda buluşmak üzere, hoş ve sağlıklı kalın 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir