Atıştırmalıklar vücudumuza ekstra besin maddesi almanın ve ana öğünlerde aşırı yemenin önüne geçmenin en iyi yollarından biri… Ancak atıştırmalıkların tatlı krizleriyle karıştırılmaması ve sağlıklı olan tercihler yapılması büyük önem taşıyor. Obezitenin ve fazla kilolardan kaynaklı rahatsızlıkların oldukça yaygın olduğu ABD’de yapılan ve The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre %97’lik bir kesim atıştırmalık tüketiyor, buna ek olarak kalorilerinin yüzde 24’ünü atıştırmalıklardan alıyor. Bir gün içinde alınan kalorilerde bu kadar belirleyici olan atıştırmalıkları sağlıklı olanlarla değiştirmek ise oldukça önemli… Atıştırmalıkların faydalarından yararlanmak için sağlıklı seçimler yapmak olmazsa olmaz. İşte atıştırmalıklarınızı sağlıklı hale getirmek için sizi ikna edecek nedenler…

1. Ana öğünlerde aşırı yemek yemeye engel olur

Sağlıklı tercihler yaparak atıştırmalık tüketmek, ana öğünler arasında aşırı açıklamaların önüne geçer. Bu sayede bir sonraki öğününüzde aşırı yemek yiyerek kendinizi kötü hissetmenize sebep olmaz. Meyve, sebze yanı sıra kuruyemiş gibi protein kaynaklarını tercih edebilirsiniz.

2. Kan şekeri seviyelerini sabit tutar

Sağlıklı atıştırmalıklar tüketirseniz, ana öğünlerde karbonhidrat ağırlıklı tercihler yapmış olsanız bile, kan şekerinizi sabitleme konusunda size yardımcı olur. Bu durum özellikle diyabet hastaları için çok yardımcıdır. Ancak yalnızca diyabetliler için değil, diyabetle bir bağı olmayan kişiler için de faydalıdır.

3. Günlük ihtiyacınız olan besin değerlerini sağlar

Besin değeri açısından zengin ve sağlıklı atıştırmalıkları tercih ederseniz, gün içinde ihtiyacınız olan besin değerlerini ara öğünlerinizdeki atıştırmalıklar sayesinde alabilirsiniz. Düşük yağlı süt ürünleri, kuruyemişler, tohumlar, meyve ve sebzeler enerjiniz düştüğünde sizi beslemek için bekliyor.

4. İştah kontrolü sağlar

Düzenli olarak sağlıklı atıştırmalıklar tükettiğinizde, kan şekerinizde de ani iniş çıkışlar olmayacağı için, daha sonradan pişman olacağınız bir şeyler yemek yeme ihtiyacınız da azalacak. Bununla birlikte tatlı krizlerinizin ya da zararlı şeyler yeme isteğinizin duygusal kaynaklı olup olmadığını da fark edebilecek, buna göre beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için kararlı bir adım atabileceksiniz.

5. Enerjiyi yükseltir

Karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar yönünden dengeli bir sağlıklı atıştırmalık tüketmek, enerji seviyeleriniz üzerinde, şekerli atıştırmalıklara oranla çok daha uzun bir süre etki yapar. Çünkü şekerli atıştırmalıklar kan şekerinizi ani bir şekilde önce yükseltir ardından da düşürür. Bu yüzden enerji ihtiyacınız olduğundaki noktaya sizi geri getirir. Bu yüzden stabil bir enerji seviyesi için sağlıklı atıştırmalıklar çok önemlidir.

6. Çok daha iyi konsantrasyon sağlar

Ana öğünler arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek, enerji seviyeleri ve performans üzerinde olduğu kadar, odaklanma konusunda da harika bir destek sağlar. Özellikle koşuşturma ve konsantrasyon gerektiren işleriniz varsa, sağlıklı atıştırmalıklar odaklanma gücünüzü artırarak işlerinizi çok daha hızlı ve verimli bir şekilde bitirmenizi sağlayacak.

7. Pratik olması 

Bedenimizi uzun süre aç bırakarak kıtlık psikolojisine sokmak sağlıklı bir alışkanlık değil. Bunun için sık sık az az sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek daha iyi bir beslenme programı için olmazsa olmaz. Sağlıklı atıştırmalıklar alışkanlığı kazanmanın en iyi yanı da açlık krizinin yaklaştığını hissettiğinizde pratik bir şekilde hazırlama ve tüketme imkanının olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir