Son yıllarda yapılan araştırmaların tamamı, dengeli beslenmenin önemine vurgu yaparken yaşam kalitesi üzerine olumlu etkilerini de ortaya koymaktadır. Dengeli beslenme ve düzenli uyku alışkanlığı insanların hayat kalitesini artırır. Dinç ve sağlıklı bir bireyin ise hem ömrü uzar hem de kendini daha aktif hisseder.

Dengeli beslenmenin giderek daha önem kazandığı günümüzde yeterli beslenme ile birlikte, beslenmede renklerin önemi de sık sık tartışılmaktadır.

Uzmanlar, beslenmenin açlık duygusunu bastırmak için yapılan bir faaliyet olmaması gerektiğini vurgularken her besinin bilinçli bir şekilde, yeterli miktarda ve uygun aralıklarla tüketilmesini önerir.

Bilinçli beslenme alışkanlığı ise tüketilen öğünlerde, alınan her bir besin ögesinin renklerine göre ayrıştırılması ile başlıyor.

Gökkuşağı Beslenme Nedir?

Bu tip beslenmede önemli olan renklerdir. Bitkiler, renklerini içindeki fitokimyasallardan alır.

Fitokimyasal, bitkilerin doğasında yer alan, bitkilere aroma, tat ve renk veren bileşenler anlamına gelir, en basit ifadeyle.

Renkleri, güneşe ve zararlı böceklere karşı koruyucu mekanizma olarak kullanan bitkiler, aynı zamanda renkleri döllenme ve tohum taşımaları için kuşlar ve böcekleri kendilerine çekmek amacıyla da kullanır. Dolayısıyla renk, bitkiler için aslında çok önemlidir. Öyle ki fitokimyasalların diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini azalttığını iddia eden araştırmalar da mevcuttur.

Gökkuşağı beslenme de bu renkleri kullanarak günlük olarak yeterli miktarda vitamin ve mineral almak amacını taşır.

Gökkuşağı yemekle aslında o gıdaların besin değerine dikkat çekilir. Çeşitli renkleri yemek ise o vitamin ve mineralleri olabildiğince alabilmek demektir. Her renk özellikle bir vitamin-mineral yönünden daha zengindir. Örneğin sarı ve turuncu renkli gıdalar C vitamini deposudur.

Gökkuşağı Beslenmesinde Renkler!

Kırmızı: Güçlü antioksidanlar kırmızı bitkilerde bulunur. Kırmızı besinlerin bağışıklığı güçlendirme, kalp rahatsızlıkları, alzheimer ve kanser risklerini azaltma gibi önemli görevleri vardır. Meksika fasulyesi, kırmızı elma, vişne, kiraz, kırmızı biber, domates, çilek, karpuz, turp, nar, kırmızı soğan, kırmızı kinoa, goji berry gibi besinler gökkuşağı beslenmesinde kırmızı skaladadır.

Beyaz: Hem mikropları kovalama hem de bağışıklığı güçlendirmede üstlerine yok. Sadece bunlar da değil. Kötü kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmede de etkilidir. Karnabahar, turp, sarımsak, mantar, soğan, patates, mantar, fındık, nohut, barbunya, hindiba, lahana turşusu, Hindistan cevizi gibi besinler gökkuşağı beslenmesinde beyaz skaladadır.

Turuncu: Turuncu renkli gıdalar gözler için önemlidir. Ama sadece göz değil aynı zamanda kemik ve cilt sağlığı için de birebirdir. Portakal, mandalina, greyfurt, kayısı, şeftali, havuç, bal kabağı, köri, hurma, papaya, nektarin gibi besinler gökkuşağı beslenmesinde turuncu skaladadır.

Sarı: Sarı renkli gıdalar C vitamini deposudur. Bu yüzden grip ya da soğuk algınlığıyla mücadele ediyorsanız hemen sarılara sarılın. Bununla birlikte cilt sağlığı ve kanserle mücadele için de gereklidir. Limon, mango, mısır, sarı dolmalık biber, muz, kavun, ananas, sarı mercimek, safran, zencefil kökü, sarı domates gibi besinler gökkuşağı beslenmesinde sarı skaladadır.

Yeşil: Yeşil demek, klorofil demek. Klorofil de vücudumuz için sağlık demek. Yeşil gıdalar güçlü kemikler, güçlü bağışıklık gibi çok değerli işlevlerinin yanı sıra kanı temizliyor, cildi güzelleştiriyor, enerji arttırıyor, toksin attırıp kanserle mücadeleye destek veriyor. Salatalık, brokoli, pırasa, kereviz, kivi, marul, bezelye, ıspanak, kabak, semizotu, avokado, biber, salatalık, yeşil elma, armut, Brüksel lahanası, yeşil çay, kıvırcık, fasulye, yeşil zeytin gibi besinler gökkuşağı beslenmesinde yeşil skaladadır.

Mavi, mor: Kalp-damar dostu mavi ve mor besinler, aynı zamanda anti-aging yani yaşlanma karşıtı etkileri de bünyesinde barındırıyor. Ve evet, kanserle mücadelede mavi ve mor besinlerin de görevleri var. Patlıcan, mürdüm eriği, böğürtlen, incir, üzüm, lahana, karadut, mor brokoli gibi besinler gökkuşağı beslenmesinde mavi-mor skaladadır.

Yoruma Kapalı