Erken yatmanıza rağmen sabah kalktığınızda kendinizi sanki hiç uyumamış gibi hala yorgun mu hissediyorsunuz? Kendinizi bu aralar daha sık depresif, mutsuz, karamsar hissetmeye mi başladınız? Peki size bu ve benzeri sorunlarınızın çözümünün aslında çok basit olduğunu söylesek? Tek yapmanız gereken bir limonu ikiye keserek ya olduğu gibi ya da su dolu bir kap içinde yatak odanızdaki komodinin üzerine koymak. Sonuçlar inanılmaz!

Uykunuzdan tam olarak dinlenmiş olarak kalkacaksınız!

Limonun aroması sinir sisteminizi sakinleştirme etkisine sahip. Böylelikle endişelerinizi azaltarak zor bir gün sonrası yaşadığınız tüm stresi bünyenizden atmanızı sağlıyor. Eğer uyurken yanı başınızda bir limon bulundurursanız sabahları daha mutlu ve daha enerjik uyanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Gün içindeki konsantrasyonunuzu artırıyor!

Japon bilim adamlarına göre limonun aromasını her gün içine çekmek kişinin gün içinde yaptığı işlere daha fazla konsantre olmasını sağlıyor. Zira limonun bilişsel aktiviteleri ve belleği güçlendirme gibi faydaları var.

Depresyon ve anksiyete bozukluğuna birebir!

Ne yaparsanız yapın depresyondan çıkamıyor, kendinizi sürekli kötü ve mutsuz hissediyorsanız bir de odanızda limonla uyumayı deneyin. Zira limon kokusunun kişinin ruh halini olumlu şekilde etkilediği ve depresyon ve anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanıldığı kanıtlanmış bir gerçek.

Odanın havasını bakterilerden arındırır!

Aromasıyla kişinin bedensel ve ruhsal sağlığına olumlu etki etmekle kalmayan limon aynı zamanda bulunduğu odadaki bakterileri havadan temizliyor. Ona en doğal hava spreyi desek yanlış olmaz, çünkü limon bulundurduğunuz odanın havasını daha taze hissetmeye başlayacaksınız.

Yüksek tansiyona iyi geliyor!

Eğer hipertansiyonunuz varsa limona şans vermeyi isteyebilirsiniz. Limonun kokusunun kan basıncını düşürdüğü biliniyor ve tavsiye ediliyor.

Sinek, sivrisineklerin sizi rahatsız etmesine engel olun!

Yazın en büyük sıkıntılarımız olan sivrisinek ve sineklerden kurtulmanın yolu da limondan geçiyor. Tek yapmanız gereken limona 20-30 adet karanfil saplamak ve odada bırakmak. Kokudan rahatsız olan sinekler ve sivrisinekler sizi rahatsız bırakacaklar ve siz de rahat rahat uyuyabileceksiniz. Tüm bunları yaptığınız sırada odanız da müthiş kokacak. Daha ne olsun?

 


5 Yorumlar

 1. Yusuf Ziya Yemişenlioğlu

  29 Ağustos 2018 at 22:53

  Bu Tarifi Daha Önce Yapmış tım ve faydasını gördüm .
  Bütün Arkadaşlara Tavsiye Ederim
  Saygılarımla…..

  Cevapla

 2. Nebia

  30 Ağustos 2018 at 08:13

  Çok güzel bilgiler teşekkür emeğiniz için

  Cevapla

 3. uralon

  30 Ağustos 2018 at 21:28

  bilgiler çok yararlı… teşekkürler

  Cevapla

 4. Ece tanır

  14 Mart 2020 at 09:25

  Evet ben kullanıyorum ama uyurken denememiştim içme suyumda kullanıyorum çok etkili.bu akşam yatak odama koyacağım.👍

  Cevapla

 5. Süleyman HİCRİ

  17 Mart 2020 at 05:17

  Arkadaşlar ben yaklaşık 7 yıldır hersabah aç karnına sabah 3 bardak limonlu su içerim,(05:30)’da 06:00’da sabah sporu 1,5 saat yaparım yürüyüş ve eksersiz yaparım bende inanılmaz değişiklik oldu.Bu yorumu size yazarken şuanda bile limonlu su içiyorum.Bende ilaç kullanımı bitti ağrı ve sızı olayı yok.Kırık çıkık hariç.Metobolizma tamamıyla değişiyor dışardan gelen hastalık virüs vs hastalıklara karşı büyük diren sağlıyor,tabi spor yapmak şartıyla hergün 25 bin adım koşuluyla.bu deneyin hem genç hem dinç ve kemik yaşınız çok genç kalıyor.selam ve sayğılar!!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İlgini Çekebilir

Sağlığın İçin Doğru Nefes Al!

Doğru nefes alma tekniği Nefes almayı ne kadar basit bir eylem olarak görsek de tekniğimiz…