Enerjinizi yükseltmek için seçtiğiniz yüksek şeker ve yağ içeren besinler kısa ve uzun vadede size faydadan çok zarar sağlayabilir. Kan şekerinizin hızlıca dalgalanmasına ve kısa sürede acıkmanıza neden olabilir.

İster işte olun, ister evde ister okulda… Ara öğünde protein, lif ve kompleks karbonhidrat açısından dengeli doğru besinleri seçerek enerjinizi uzun süre koruyabilirsiniz.

Sürekli olarak halsizlik, yorgunluk ve vücut direncinizde düşüklük hissediyorsanız, D vitamini ve demir değerlerinize baktırmanız ve eğer gerekiyorsa zengin gıda takviyeleri ile desteklemeniz önemlidir.

Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi her ne kadar çok kalorili olsa da çok azı size uzun süreli enerji verecektir. İçindeki sağlıklı yağlar, lifler ve protein acıkmanızı önlemeye yardımcı olacaktır ve kan şekeri seviyenizi dengede tutmaya yardımcı olacaktır. İçinde ekstra şeker olan fıstık ezmeleri yerine fıstıktan yapılan fıstık ezmelerini tercih edin ve kendinize limit koyun.

Badem

Badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar atıştırmalık dünyasının yıldızlarıdır. Yiyecekleri enerjiye çevirmeye yardımcı olan magnezyum ve B grubu vitaminlerinden içerirler.

Araştırmalar magnezyumun enerji metabolizmasındaki yeri yüzünden düşük magnezyum seviyesi olan bireylerin egzersiz sırasında daha çabuk yorulduğunu söylüyor. B vitaminlerinin eksikliği yorgunluğa, asabiyete ve konsantrasyon eksikliğine yol açabilir. Ara öğünlerde veya canınız bir şeyler istediğinde badem tüketebilirsiniz. Ama yine de miktara dikkat etmekte fayda var. 15 adet badem veya 15 fındık veya 3 tam ceviz, 1 tatlı kaşığı zeytinyağına eşittir ve yaklaşık 45 kalori içerir. Günlük yağ ihtiyacınızı farklı kaynaklardan almanızda fayda var.

Muz

Muz doğanın doğal yollarla paketlediği taşınabilir iyi bir sağlıklı atıştırmalıktır. Lif, B grubu vitaminleri ve potasyum içerirler. Böylece sizi enerjinizi ve kas fonksiyonlarınızı ayakta tutarlar. Muzlar genelde egzersiz öncesi ve sonrası çekici gelir. Muzu bir bardak yarım yağlı süt ile veya yoğurdunuzla beraber tüketirseniz liflerin ve proteinlerin enerji verici birlikteliğinden de yararlanabilirsiniz. Üzerine tarçın ekleyerek bu ikilileri güne iyi başlarken için iyi bir kahvaltı seçeneği olarak da değerlendirebilirsiniz.

Antep fıstığı

Enerji deposu Antep fıstıkları protein, lif ve kalp dostu tekli doymamış yağların bileşiminden oluşur. Yüksek protein oranı ile size ihtiyacınız olan enerjiyi verebilir. Kuruyemişler kalori bombaları gibi gözükseler de 25 tane Antep fıstığı sadece 100 kaloridir ve kabuklarını soyup yemek zorunda olmanız aşırı tüketimi engelleyebilir.

Yulaf

Yulaf, magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir, insan vücuduna enerji veren besinler içinde yer almaktadır. Sabah kahvaltıları için oldukça ideal olan yulaf ayrıca lif içermektedir. Glisemik miktarı düşük olan yulaf sabit şekilde enerji kazanılmasına olanak sağlamaktadır.

Sarımsak

Sarımsak tüketmek özellikle iş yaşamı olan kişiler için ideal olarak görülmez. Kokusu olsa da sağlık açısından gerekli olan bir besin kaynağıdır. Enerji seviyesinin en üstlere çıkmasına olanak sağlayan sarımsak yorgunluğun azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Yumurta

 

Yumurta temel bir protein kaynağıdır, hasar görün dokuların onarılması açısından hayati bir önem taşımaktadır. Yumurta vücutta enerjinin yavaş yavaş açığa çıkmasına olanak sağladığı için uzun süre tok kalmaya yardımcı olan bir besindir. Enerji veren besinlerin başında gelen yumurta mutlaka kahvaltılarda tüketilmelidir.

Elma

Elmanın sağlıktan sindirim sitemine, cilt hastalıklarından kalp damar sağlığına kadar birçok organa faydası vardır. Elma ayrıca içerdiği besin, vitamin ve elementler yardımıyla vücudu güçlendirir ve hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.Enerjinizi daha yavaş şekilde tüketmenizi sağlayan elma, B vitamini, C vitamini ve potasyum içeren meyveler arasında birinci sırada yer alır. Günün her saati yenebilir.

Enerjinizi yüksek tutun!

Gününüzü daha keyifli ve verimli geçirin. Akşam eve gittiğinizde çocuklarınıza, eşinize, dostunuza, kendinize enerjinizin kalmasını istiyorsanız, dediklerimize kulak verin.

 

2 Yorumlar

 1. Zehra Akçalı

  29 Mart 2018 at 13:02

  Harika bir yaşam koçusunuz!! Önerilerinizi dikkate alıyor ve uygulamaya çalışıyorum.
  Yaşam kalitemi artırdığınız için teşekkür ederim.

 2. Adım Sayar

  29 Mart 2018 at 14:48

  Biz teşekkür ederiz, o sizin harikalığınız.😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir