Çalışan, sosyal bir insansanız işyeri kutlamalar, arkadaşlarla yemekler, aile toplantıları vs. derken diyet yapmak neredeyse imkansızlaşıyor. Hiç stres yapmayın. İşte yılbaşına yaklaşırken kilo verme yolları.

Hep rahat rahat yiyip yılbaşına son bir ay kala dişini sıkıp kilo verenlerden mi, yoksa vermeyenlerden misiniz? Aralık ayı kilo vermek için müthiş motivasyon sağlayan bir ay.  Hedefiniz  yılbaşı partisinin en fiti olmak ise işte yapmanız gerekenler.

Önce neden kilo aldığınızı saptayın

Nedeni belirlediğinizde başarı elde etmek çok daha kolay. Neler yiyip içiyorsunuz, ne zaman aşırı atıştırıyorsunuz, hangi davranış biçiminizi değiştirebilirsiniz? Hepsini  bir anda değiştirmeniz zor. Ama birini bile değiştirseniz yararını hemen göreceksiniz.

Yardım alın

Doktor veya diyetisyen bir profesyonelle çalışmak her zaman en doğrusu. Ama bunu pahalı buluyor olabilirsiniz. O zaman kendinize arkadaşlarınızdan bir destek seçin. Sizin gibi kilo vermek isteyen biri olabilir. Ayrıca kilo vermeyi başarmış biri de olabilir.

Kendinize bir diyet seçin

Kimin hazırladığı belli olmayan diyetler yerine internette pek çok profesyonelin yayımlandığı diyetlerden birini seçin. Size, yaşam ve yeme biçiminize hangisi uyuyor karar verin, uygulamaya başlayın.

Haftada üç gün dans edin

Kiloyu verseniz de hareket etmezseniz yine geri gelecektir. O yüzden ya spor salonuna yazılın ya da evinizde düzenli olarak egzersiz yapın. Haftada 3 gün 30 dakika müzik eşliğinde dans etmek hem eğlenceli, hem de bizzat tecrübemle biliyorum işe yarıyor. Müzik ve dans bu gri kış günlerinde insanı motive ediyor.

Sizi fit hale getirecek 10 yiyecek

Brokoli: Lif ve kalsiyum kaynağı. Tok tutuyor ve kalorisi düşük.

Lahana: Diyetlerin baş tacı. Diyetlerde genelde görülen kabızlığı engelliyor; tuvalete çıkmayı kolaylaştırıyor.

Marul: Kalorisi çok düşük olduğu için bol bol yiyebilirsiniz. Göz doyurmak için ideal sebze.

Yeşil-kırmızı biber: Sebzelerin hası; en çok C vitamini taze biberlerde var. Ülkemizde de çok bol. Kahvaltı-öğlen-akşam yemekleri ara öğünlerde bol bol yiyin.

Havuç: İyi bir ara öğün sebzesi. Ara öğünlerde unlu mamüllere yöneleceğinize 2 havuç yiyin. İş yerine yanınızda soyulmuş, yıkanmış , hazır halde taşıyın.

Kereviz sapları: Cips yerine kereviz sapı öneriyorum. Cipsin getirdiği kıtır-kıtır yeme hazzını veriyorlar. Üstelik sağlıklı bir yiyecek yiyorsunuz.

Karnabahar: Çiğ hali inanılmaz güzel bir atıştrırmalık. İçerdiği sulforafan en yüksek antioksidanlardan biri.

Greyfurt: Hem bol C vitamini içeriyor, hem de liften çok zengin. Bu iki özelliğiyle diyete yardımcı.

Yumurta: 1 yumurta bile çok tok tutuyor ve sadece 80 kalori.

Yeşil çay: Bilimsel olarak incelttiği kesin kanıtlanmış bir içecek. Üstelik kafein oranı siyah çaya göre daha düşük. Bu soğuk kış günlerinde sıcak içecek olarak ilk tercihiniz olmasına özen gösterin.

Yılbaşına daha hafif girmek için

 • Kahvaltıyı atlamayın
 • Düzenli öğünler yiyin
 • Bol sebze meyve tüketin
 • Hareketli olun
 • Bol su için
 • Liften zengin beslenin
 • Daha küçük tabaklarda yemeye başlayın.
 • Kendinize yasak koymayın.
 • Dolaplarınızı size gereksiz yemeye itecek bol kalorili atıştırmalıklarla doldurmayın.
 • Yiyecek paketlerinin üzerini okumayı alışkanlık edinin l Alkol kullanıyorsanız azaltın

 

1 Yorum

 1. Şekibe

  20 Aralık 2020 at 22:56

  motive edici mesajlarınızı çok beğeniyorum
  Teşekkürler 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir