Maden suyu, yer altından gelen mucizevi bir su kaynağıdır. Koruma altında tutulan bölgelerden çıkartılan bu içecek, genellikle kuyu açılarak elde edilmektedir. Mineral tuzu, gaz ve elementler bileşeninden oluşan içecek, mineral bakımından oldukça zengindir. Magnezyum, potasyum miktarını dengelediği gibi, kalsiyum ve fosfatı da düzene sokar. Vücutta bulunan toksinlerin hızlı bir şekilde dışarıya atılmasını yardımcı olmaktadır

Doğadan gelen bu mucizevi içeceğin birçok yararı vardır. Fakat maden suyu soda ile karıştırılmamalıdır. İkisi birbirinden ayrı içeriklerden oluşmaktadır. Maden suyu tamamen doğaldır ve yer altından en saf hali ile çıkartılmaktadır. Soda ise, suya karbondioksit gazı karıştırılarak üretilmektedir. Yani maden suyu doğal içeriklerden meydana gelirken, soda ise yapaydır. Tabi ki doğal olanı tercih etmek sağlık açısında faydalıdır.

Maden suyu asitli tadı verse de asit içermez. Karbondioksit gazı, asit etkisini hissettirir. Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitamini depolayabilmektedir. Özellikle yetişkinler her gün düzenli bir şekilde bu içeceği tüketmelidir. Çocuklarında tüketmesinde sakınca yoktur. Büyüme çağında olan çocukların kalsiyum, fosfat, demir, florür, çinko gibi mineralleri karşılamaktadır. Ve bu da daha sağlıklı büyümeyi sağlayabilmektedir. Hamile olan bayanlar, besinleri daha rahat ve hızlı sindirmeleri için düzenli bir şekilde maden suyu tüketmelidirler.

Maden suyunun başlıca faydaları şunlardır:

 • Zengin magnezyum içeriği sayesinde kalp ve damar hastalıklarını azaltır.
 • Günde en az iki şişe doğal mineralli maden suyu içenlerde, magnezyum alımıyla birlikte ani kalp krizi riski azalır.
 • İçindeki kalsiyum sayesinde, kemikleri kuvvetlendirerek osteoporozdan korur.
 • Magnezyumla birleşince damar ve kasların daha düzenli çalışmasını da sağlar.
 • Maden suyundaki bikarbonat; mide hastalıklarına iyi gelir.

 • Şeker hastalığı ve gut tedavisinde, böbrekteki taş oluşumunun engellenmesinde tavsiye edilir.
 • İçeriğindeki sülfat; bağırsakların ve safra kesesinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Florür içeriği sayesinde diş çürüklerini önleyen maden suyu; zengin içeriği nedeniyle hamileler ve emziren anneler tarafından da tercih edilir.
 • Gebelikte de maden suyu tüketimi çok önemlidir. Annenin aldığı vitamin ve minerallerle beslenen bebeklerin gelişimlerinin sağlıklı olması için maden suyu hem anne, hem de bebek için önem taşır.

Maden Suyu Cildi Güzelleştirir!

 • Maden suyu içmek; tokluk hissi için hızlı ve sağlıklı bir yoldur. Öğünlerden (ana ve ara öğünler) önce içilen maden suyu; atıştırmaları azalt
 • Hem vücudunuzun sağlığını, hem de cilt güzelliğinizi korumak için günlük önerilen maden suyu miktarı en az iki şişedir.
 • Kalori içermeyen maden suyu, zayıflama programlarında yardımcı bir unsur vazifesi görür.
 • Selülit oluşumunu engellemeye yardım eder.
 • Sabahları güne maden suyu ile başlamak; kişiye canlılık verir.
 • Maden suyu, güzellik iksiridir. Bu nedenle cildin genç ve taze kalmasına yardımcı olur.

Genç Yaşta Ölümleri Azaltıyor

Maden suyu, sağlık için gerekli biyokimyasal görevleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor başta olmak üzere; demir, iyot, çinko gibi önemli mineraller içerir. Maden suyunu fazla içen çocukların boyları daha fazla uzar, dişleri ve kemik yapıları daha sağlam olur. Özellikle magnezyum eksikliğinin neden olduğu kalp hastalıklarından kaynaklanan genç yaşta ölümlerin önüne geçilebilir.

Büyüme Çağındaki Çocuklar İçin Önemli!

Maden suyu içmenin yeri, yaşı ve zamanı yoktur. Özellikle okul çağındaki çocukların; sağlıklı vücut gelişimleri için her gün düzenli olarak maden suyu tüketmesi gerekir. Maden suyu, içeriğindeki kalsiyum ile güçlü kemik yapısının oluşmasına yardımcı olur. Maden suyu, içeriğindeki zengin mineral değerleri ile vücudunuzun zinde kalmasına ve gün içinde kaybettiğiniz su kaybını en aza indirerek daha dinç kalmanıza yardımcı olur.


Yararları Bakımından Süte Çok Benziyor!

Büyüme çağındaki çocuklar; kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu; yeterli miktarda süt ve doğal maden suyu tüketmekten geçer. Süt ile doğal maden suyu karşılaştırıldığında; her iki besinin de vücuda yararlı olan mineralleri benzer derecede içerdiği bilimsel olarak ortaya konmuştur. Maden suyunun içerdiği kalsiyum; kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir