Sağlıklı yaşam tarzını bütünleyen doğal yağ yakıcı içecekler, etkili bir şekilde kilo vermek ve fazla vücut yağlarından kurtulmak için sıklıkla tercih edilir.

Yağ yakıcı içecekler hakkındaki en iyi şey; doyurucu ve kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra, toksinleri atmaya ve susuz kalmamaya yardım ediyor olmalarıdır.

1. Salatalık Suyu

Salatalık suyu, kalçalarınızda ve karnınızda biriken yağın azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca arındırıcı özellikleri nedeniyle, toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Salatalık suyuyla, vücudunuza büyük miktarda su ve mineral tuzları sağladığından sıvı kaybına karşı koyabilirsiniz. Cildiniz kuru ise, salatalık suyu ona ihtiyaç duyduğu hidrasyon ve pürüzsüzlüğü verecektir.

Lif ve mineral içeriği sayesinde kan basıncınızı en uygun düzeyde tutmak için mükemmeldir. Salatalıklarda bulunan silikon, kaslar için faydalıdır. Salatalığın etkisi ve salatalığın içindeki maddeler, lignanlar gibi kanserli hücrelerle savaşabilir. Çeşitli çalışmalara göre bu, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Yeşil Çay

Düzenli aralıklarla günde yaklaşık 2 fincan yeşil çay içmek, metabolizmanızı hızlandırıp yağ kaybını teşvik ederek kilo vermenize yardımcı olur. İçeriğinde yüksek miktarda kateşin bulunan yeşil çay, yağ yakım hızını artıran antioksidanları da bünyesinde barındırır.

Çok güçlü antioksidan özelliklere sahip olan EGC, ECG ve EGCG türü kateşinler, aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesine de katkı sağlar. Yeşil çay ile alınan polifenollerden daha fazla yaralanabilmek için çay içine birkaç parça limon da eklenebilir.

3. Greyfurt Suyu

Greyfurt suyu vücuttaki kolesterol seviyesine iyi gelir. Makul miktarlarda düzenli tüketilen greyfurt suyu, iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini artırırken kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini azaltır.

Taze sıkılmış greyfurt suyu C vitamini açısından zengindir yani askorbik asit içerir. Doku bütünlüğünün korunmasından kolajen üretimine kadar pek çok faydası olan C vitamini zengini greyfurt, yaraların iyileşmesine de fayda sağlar. Yeterli C vitamini almazsanız kan damarları zayıflar, yaralar iyileşmez ve dokular bozulur.

Greyfurt suyunun faydaları arasında bağışıklık sistemine iyi gelmesi de sayılabilir. Greyfurta rengini veren pembe rengin sebebi beta karotendir. Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür ve bağışıklık sistemini destekler. A vitamini ayrıca önemli bir antioksidandır.

Greyfurt soğuk algınlığına, kansere, hazımsızlığa karşı da oldukça etkili bir meyvedir. Aynı zamanda lif içeriği sayesinde zayıflamaya, özellikle karın bölgesinde yağların yakılmasında yardımcıdır.

4. Zencefil Çayı

Yemeklere lezzet ve aroma katan zencefil, çay olarak tüketildiğinde çok daha fazla faydasının görüleceği bir içecek haline dönüşür.

Düzenli aralıklarla içilen zencefil çayı; mide bulantısı, halsizlik ve soğuk algınlığı gibi durumları iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak zencefil çayı tüketen kişilerin, zencefil çayı içmeyenlere göre kolesterol seviyelerinde iyileşme ve yağ yakım hızlarında önemli bir artış olduğu görülmüştür.

Ayrıca zencefil çayının sindirimi hızlandırdığı, yağ yakmaya yardımcı olduğu ve tokluk hissini artırdığı da bilinmektedir.

5. Adaçayı

Adaçayının bilimsel olarak ve Latinceden türetilmiş genel ismi, iyileştirmek anlamını taşımaktadır.

Adaçayı zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarken, beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir. Aynı şekilde bronşit ve astım belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur ve karaciğeri toksik maddelerden temizler. İdrar yolu enfeksiyonun tedavisinde de adaçayından faydalanılabilir.

Kan şekerini dengede tuttuğundan, açlık ataklarının azalmasına ve yağ hücrelerinin enerjiye dönüştürülerek yakılmasında fayda sağlar.

6. Rezene Çayı

Rezene çayı, hazımsızlık ve şişkinlikle mücadelenin yanı sıra vücudu detoks etmeye yardımcı olan bazı idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Metabolizmayı hızlandıran rezene çayı; fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve C vitamini açısından da oldukça zengindir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan rezene tohumlarını, içme suyu içinde bir gece bekleterek ılık veya soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

7. Kahve

Kafeinli içecekler arasında bulunan kahve, metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olur. Düzenli olarak kahve tüketenlerin metabolizma hızındaki artış, kahve tüketmeyenlere kıyasla yaklaşık %4 daha fazladır.

Bu oran, kısa vadede çok etkili bir yöntem gibi görülmese de yıllık bazda bakıldığında, fazladan 2-3 kilonun verilmesi mümkündür.

Kahve tüketme alışkanlığına sahip olan bireylerin, kendilerini daha tok hissettiği ve daha az yemek tükettiği de görülmüştür. Kafein toleransının oluşmaması ve fazla kalori alımının önüne geçebilmek için, sade kahve çeşitlerini temkini elden bırakmadan diyet programınıza dahil edebilirsiniz.

8. Ananas Suyu

Ananas suyunun içerisinde birçok antioksidan bulunur. Ayrıca ananas suyunun içerisinde bulunan enzimler, böbrek ve karaciğer gibi, salgı görevi bulunan organların daha etkin bir biçimde çalışarak vücuttan zararlı maddeleri atmalarına yardımcı olur. Böylece vücudu temizler ve güçlendirir. Böbreklerdeki kalan tortuları temizler ve böbrek taşı oluşumunu engeller.

Ananas suyu vücut için doğal bir idrar söktürücü işlevi görür. Vücudunda sıvı birikim sorunu olan hastalara için yararlı bir içecektir. Böylece; yüksek kan basıncının düşmesine, eklem iltihabının önlenmesine, kan dolaşımı problemlerinin azalmasına yardımcı olur.

Ananas suyu aynı zamanda iyi bir yağ yakıcı içecek olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir