Muzun kalorisi azdır, yüksek enerji verir ve kilo vermeyi teşvik için harika bir meyvedir, ayrıca daha birçok sağlık avantajı vardır. Hadi geli bu harika nedenler neymiş beraber bakalım!

Herkes muz sever. Lezzetlidir ve bu meyveyi bal, tarçın, yulaf ve fındık gibi sonsuz sayıda gıda ile birleştirebilirsiniz. Muz aynı zamanda sporcuların favori meyvesidir. Tek bir ısırık, yorgunluk ya da anlık enerji kaybını hafifletmek için bir enerji ve besin takviyesi ortaya çıkarabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar bu meyveyi günlük olarak tüketmenin kilo almalarına neden olacağına dair yanlış bir düşünceyle yaşar. Bu kesinlikle doğru değildir.

Verilere daha objektif bir şekilde bakmanız gerekiyor: Özellikle sabahları bir muz yemek, hiç bir zarara yol açmaz ya da birkaç kilo almanıza neden olmaz. Anahtar, her zamanki gibi, dengede ve doğru beslenmenin iyi yaşamakla eş anlamlı olduğunun farkında olmakta yatıyor. Muz sizin için harika bir meyve. Bu yazıda sizi haftanın yedi günü muz yemeye ikna edecek altı harika neden vereceğiz.

1.Muz en besleyici meyvelerden biridir

Muz inanılmaz derecede besleyicidir. Bu onu kahvaltı için mükemmel bir besin maddesi yapar; sabahları güne maksimum enerjiyle başlamak için ideal zaman.

Tek bir muzda bulunan tüm besin maddelerine bir göz atın:

 • Yüksek miktarlarda lif
 • Birçok antioksidan
 • Mineraller (potasyum, magnezyum, bakır, manganez)
 • Vitaminler (B6 ve C)
 • Karbonhidratlar
 • Protein

Ayrıca, muzda çok fazla su ve çok az yağ olduğunu akılda tutmalısınız.

2.Muz kan şekeri seviyenizi düzenler

Muz yemekten sonra kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olan çözünür bir lif olan pektin açısından zengindir. Bu, iştahın kontrol altına alınmasını sağlar ve ayrıca midenin boşaltılmasını yavaşlatırsınız. Daha az olgun muzları tercih ederseniz (ancak tamamen yeşil olmamalıdır), glisemik indeksinizi daha iyi düzenleyebilirsiniz. Bu, bazı tatlı meyvelerin neden olduğu şeker artışlarından korunmanıza yardımcı olacaktır. Şeker hastalığınız varsa, olgun muz yemekten kaçınmak iyi bir fikirdir.

3. Her gün bir muz yemek sindirimi artırır

Bilmek isteyeceğinizden emin olduğumuz bir şey, orta büyüklükte bir muzda iki tür lif bulunduğudur: pektin ve nişasta (yukarıda belirtildiği gibi).Bu iki bileşik sindiriminizi harika yönlerden geliştirir.Örneğin, nişasta direkt olarak kalın bağırsağa gitmek için sindirim sisteminizden “kaçar”, burada sağlıklı bağırsak bakterileri için besin olur. Güçlü ve sağlıklı bağırsak florası iyi sağlık ile eş anlamlıdır: besin maddelerini daha iyi emer ve kabızlıktan uzak durursunuz. Pektin aynı zamanda kolon sağlığını korumaya ve bakımına yardımcı olur.

4. Evet, muz kalbinize de bakım yapar

Kalp sağlığı söz konusu olduğunda, özellikle de potasyum kan basıncınızın düzenlenmesi ve dengelenmesinde önemli bir mineraldir.Günde bir muz yemeye alışırsanız, kardiyovasküler refahınız söz konusu olduğunda, potasyum düzeyleriniz için önemli bir mineral sağlarsınız.

Akılda tutmaya kesinlikle değer!

5. Kilo vermek ister misiniz? Sabahları bir muz yiyin

Muz, konu kilo kaybını teşvik etmek olunca, bir çok nedenden dolayı en iyi müttefiklerinizden biri olabilir.

İşte neden:

 • Her şeyden önce, muzlarda çok az kalori bulunur.
 • Tatmin edici ve besleyicidir. Biraz protein, fındık fıstıklar ve bir fincan kahve ya da çay ile birlikte kahvaltınıza eklemelisiniz – “tok” hissettiğinizi keşfedeceksiniz ve sabah bolca enerji almış olacaksınız.
 • Aynı zamanda lif bakımından zengindir: Bu, sindirim sağlığınızı korur ve kabızlıktan kaçınmanıza yardımcı olur.
 • Bilmek isteyeceğiniz başka bir ilginç gerçek şu ki, kilo kaybı diyetleri genelde çok sayıda yeşil muz içerir.

On gün boyunca muz yemeyi deneyin ve sizin için etkilerinin neler olduğunu görün.

6. Egzersiz yapacaksınız, çantanızda daima bir muz taşıyın

Muz atletler için mükemmel bir meyvedir. Peki neden? Mineral ve karbonhidrat içeriği sayesinde sindirmeyi kolaylaştırır. Bir diğer ilginç gerçek, düzenli muz tüketiminin egzersize bağlı krampları azaltmaya yardımcı olmasıdır. Eğer sporcu değilseniz, geceleri sürekli kramp çekiyorsanız, akşam yemeğinize bir muz ekleyin. (Yalnız çok olgun bir muz tercih etmeyin.) Böylece kramp yaşamaktan kaçınabilirsiniz. Buna ek olarak, egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında muz yemek, özellikle de direnç eğitimi uyguluyorsanız, çok fazla besin sağlar. Koşu yapmak ya da spor salonuna gitmek için dışarı çıktığınız zaman yanınıza bir muz almayı unutmayın.

Sağlıklı günler 😊

1 Yorum

 1. Muzaffer Ali AKYOL

  21 Nisan 2019 at 11:46

  Değerli bilgiler için çok teşekkürler ederim .
  Çok sıkı takip ediyorum sayenizde doğru beslenme alışkanlığı kazandım .
  İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla,
  Muzaffer Ali AKYOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir